Dış Ticaretin Dili

Mehmet Işıklar

İngilizce, Almanca, Fransızca veya Türkçe?

Eğer bu dillerden birisiyse, biz o dili öğrenerek Dış Ticaret Dilini de öğrenmiş olur muyuz?

Bu hafta, Doğan Cüceloğlu vefat etti. Allah rahmet eylesin-mekanı cennet olsun inşallah.

Doğan Cüceloğlu ile birlikte benim aklıma Üstün Dökmen de gelir ki, her ikisinden de hepimiz çok şey öğrendik.

Benim onlarla tanışmam, çocuk sahibi olduktan sonra onların kitaplarını, yazılarını, tv programlarını ve sosyal medya hesaplarını takip ederek oldu.

İlk önceleri “çocuk dili”ni anlayabilmek için okurken sonra kendimizi, eşimizi, dostumuzu, iş arkadaşımızı ve hayatı onların dilinden anlamaya başladığımızı gördüm. Çünkü tatlı dilleriyle, insana ve hayata ait her şeyi -her türlü eğitim seviyesinde olan kişilere anlatabiliyorlar.

Bu “DİL” ile çok insana dokunmuşlar, ulaşabilmişler. Çünkü yaşadıkları toplumun duygu, düşünce ve davranışlarıyla bilimsel psikoloji kavramlarını buluşturabilmişler.

Onlar da-pekala profesörü oldukları psikolojinin kavramları üzerinden kendilerine kurguladıkları bir dünya yaratabilirler ve oradan hiç çıkmayabilirlerdi. Ama zoru seçmişler çalışmışlar-çabalamışlar ve benim gibi hiçbir psikoloji eğitimi olmayan birine bile ulaşabilmişler. Bu sebeple hem Doğan Cüceloğlu hem de Üstün Dökmen ile derin bir dostluğumun olduğunu düşünüyorum- sorsan beni tanımazlar…

Aramızdaki DİL; onların bana anlatabildikleri ve benim onlardan anlayabildiklerim-dir.

Dil bir “köprü” ise, bu köprüleri o kadar iyi kurmuşlar ki Doğan Cüceloğlu’nun vefatı bu yüzden herkesi çok derinden etkiledi.

“Ticaret Dili” dediğimiz zaman bunun aynı şey olmadığını kim söyleyebilir?

Bir ticari ilişkide köprünün üzerinde neler vardır?

Ticaretin kavramları mı? Ticari ürünler mi? Yoksa konuştuğunuz dil mi?

“Ticaret Dili”nin ne olduğunu tarihte aradığımızda;

“Denizaşırı Ticaret ile uğraşan tüccarlar, başka halklar ve tüccarlar ile anadilleri ile iletişim kuramadıklarından, ticari ilişkilerde kullanmak amacıyla iki tarafın da anlayabileceği çeşitli diller oluşturmuşlardır. Bu diller; Afro-Asyatik dil olan Hausa gibi bölgeler üstü öneme sahip bir dil veya Pidgin gibi sadece ticarette kullanılan ve bir anadil olma özelliği taşımayan yardımcı dillerdir. Hint-Avrupa dil ailesinin alt birimi olan Roman dilinden türetilen ve bu dil ailesine ait olmayan dillerle, özellikle Arap dili ile ticaret yapabilmek amacıyla oluşturulan Lingua Franca olarak da bilinen Sabir dili ve Rusça ile Norveççe’den oluşturulan ve bir Pidgin dil olan Russenorsk tanınmış ticaret dilleridir.’’ diyor wikipedia…

Dış Ticaretle uğraşanlar olarak, çok hızlı dönmeye başlayan günümüz dünyası, Dünya Ticaret Dilini hem kolaylaştırıyor hem de daha karmaşık hale getiriyor aslında. Bilgiye ulaşım oldukça kolay, doğru bilgiye ulaştığından emin olmak ise zor tabii ki. Bu hız içerisinde dili öğrenmek kadar dilin doğru kaynaklardan güncellenmesi hayati derecede önemli ve aynen Doğan Cüceloğlu ve Üstün Dikmen ustalığına ihtiyaç var.

Herkesin kendine özgü öğrenme metotları ve kaynakları vardır tabii ki, benim ‘’usta’’ olarak görüp takip ettiklerim;

-Abdurrahman Özalp, kitapları, yayınları… https://www.abdurrahmanozalp.com ve

-Dünya Gazetesi ‘’Sıradışı’’ isimli köşe yazılarıyla Dr.Hakan Çınar https://www.hakancinar.com , https://www.arc.com.tr , https://www.dunya.com/yazar/dr-hakan-cinar/131

Doğan Cüceloğlu’nun kendi Facebook sayfasından 27 Aralık2020’ de paylaştığı bir gönderiyle bitirelim.

Usta şöyle diyor:

“…Türkiye’de iş kurmuş ve işini son 30 yıldır sürdürebilmiş kişilerin ne gibi sosyal ve psikolojik özellikleri var? Mesela, içine doğup büyüdükleri ailenin sosyal -ekonomik-psikolojik-kültürel özellikleri; eğitim düzeyleri ve eğitim türleri; kendisine rehberlik yapmış insanlar var mı, var ise onların özellikleri; karakter yapıları ve yaşam felsefeleri ne, gibi.

Bilmem bu tür sorular sizin de ilginizi çekiyor mu?”

Kripto zamanında yaşıyoruz – ‘’DİL’’ en büyük kriptodur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial