Bitcoin İle Ticaret

Mehmet Işıklar

Pandemik dönemin başladığı ilk zamanlarda marketlerde tuvalet kağıdını kapış-kapış yapan insanlık şimdilerde Kripto Parayı kapış-kapış yaparak ticarette kripto para dönemine geçmeye hazırlanıyor!

Kripto paranın en meşhuru; Bitcoin.

Ana amaç; kapitalizmde devrim yapmak!

Bu devrim nasıl olacak?

Her şeyden önce; güçlü ekonomilere sahip devletlerin finans sistemlerinin egemenliğini ortadan kaldırmak için- bankaları devreden çıkaran- değiş tokuş araçlarına ihtiyaç var.

Devletçe basılamayan bir para- ama devletlerin de kendi kripto paralarını oluşturmaya başladıkları bir duruma evrilen bir dünya.

Kripto para hikayesinde bulunduğumuz ‘’evre’’ nedir? Bilmiyoruz, ama bir-iki yıl içinde bu ‘’evre’’nin ismi mutlaka konacaktır. Şimdilik adını bilmediğimiz bu ‘’evre’’ için,

7 senede 70 kat artmış, son bir yılda % 64 değer artışı yaşamış Bitcoin ile maliyet ve fiyatlama hesabı yapılamaz.

Bunlar yapılamadıkça ticarette değiş-tokuş aracı olarak da kullanılamaz. İnternet işlemleriniz için bile kullanılamaz çünkü değer artışı beklentisiyle alınıp-satılan bir değer olmaktan öte geçemiyor.

Satılıyor mu? Tartışılır…Madencilere kuvvet diyelim…

Ama, Nassim Nicholas Taleb, ‘’Siyah Kuğu’’ kitabının yazarı- 2008 krizini bilen adam- Bitcoin’lerini satmış. Ne kadarını sattı bilmiyoruz. Oysa Tesla 1,5 milyar dolarlık aldığını bildiriyor ve Bitcoin 43 bin USD üzerine çıkıyor.

Statista (pazar ve tüketici verilerinde uzmanlaşmış bir Alman şirketidir) katılımcı sayısı 1,000-4,000 arası olan ama demografik özelliklerini bilmediğimiz katılımcılar arasında,

‘’Kripto paraya sahibim’’ diyenleri, çeşitli ülkelerde araştırmış.

’’Kripto paraya sahibim’’ diyenlerin en yoğun olduğu ülkeler sırasıyla;

-Nijerya %32

-Vietnam %21

-Filipinler %20

-Türkiye %16

-Peru %16

‘’Kripto paraya sahibim’’ diyenlerin en düşük oranda olan ülkeler ise Japonya %4, Almanya %5, ABD %6

Şimdi fotoğraf bu durumdayken gel de “Ticareti Bitcoin ile yapacağız” diye atıp tutanlara inan.

Belki de bu haftanın en enteresan haberi;

Hollanda Başbakanı Rutte’den “ İnsanların bu krizin sebep olduğu sosyal ve zihinsel sonuçlarla yıllar sonra uğraşmak zorunda kalmaması için önlem almak istiyoruz” diyerek, mental sağlık için 200 milyon Euro bütçe ayırması ve bu paketten ağırlıklı olarak yararlanacak kesimler içerisine korona virüs tedbirlerinden etkilenen girişimcilerin psikolojik durumunun da dikkate alındığını belirtmesidir.

Bu dönemde ticaretle uğraşan insanların MENTAL SAĞLIK harcamalarının artacağı kesin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial