24 Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. E-Ticaret Girişim Sermayesi Fonu

24 Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Direktörü Berna Sema Yiğit Sevindi ile E-Ticaret Girişim Sermayesi Fonu’nu konuştuk.

-Berna Hanım, E-Ticaret Girişim Sermayesi Fonu’nun amacı ve yatırım stratejisi nedir? Fon hangi sektörlere yatırım yapmayı amaçlamaktadır?

Berna Sema Yiğit Sevindi – 24 Portföy Yönetimi A.Ş. Direktörü

24 Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. e-Ticaret GSYF; istihdam yaratma, ihracat yapabilme ve yurtdışına açılmanın yanında yüksek büyüme potansiyeli içeren girişim şirketlerinin desteklenerek ülkemiz ekonomisine ve girişimcilik ekosistemine katkı sağlamasını amaçlamaktadır. Bu amaç aynı zamanda fona yatırım yaparak söz konusu girişim şirketlerine dolaylı olarak katkı sağlayan yatırımcılarımız için yüksek getiri potansiyeli oluşturmaktadır. Fonumuz adından da anlaşılabileceği gibi özellikle elektronik ticaret satış platformları, sesli kitap platformları, tahsilat ve ödeme sistemleri bilgi teknolojileri ile lojistik, ulaştırma, depolama ve kargo sektörlerinde yatırım yapmayı amaçlamaktadır. Farklı sektörlerde faaliyet göstermekle birlikte verimlilik potansiyeli içeren şirketler de radarımız dahilindedir.

-Peki neden E-Ticaret Sektörü?

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de e-ticaret en hızlı büyüyen sektörlerden birisidir. Bunun sebepleri arasında artık insanlar dışarıya çıkıp mağaza mağaza gezerek alışveriş yapmaktansa, internet üzerinden sayısız mağazaya erişim sağlamayı tercih etmektedir. Özellikle pandemi sürecinde online işlemlere yönelimlerde keskin bir artış yaşanmıştır.  Görselde yeralan Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2019 yılının ilk yarısında 55,9 milyar TL olan e-ticaret hacmi 2020 yılının ilk yarısında %64 büyüme ile 91,7 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. 2021 yılı sonunda hacmin 400 milyar TL seviyesine ulaşacağı tahmin edilmektedir.  

-Fonun özellikleri ve avantajları nelerdir?

Fonumuzun özellikleri ve avantajları:

  • Fonumuzun süresi toplamda 7 yıl olup son 2 yılı tasfiye dönemidir.
  • Asgari katılma payı alım tutarı 100.000 TL’dir.
  • Katılım Esasları’na (faizsiz finans) uygun olarak yönetilmektedir.
  • Yatırımcının acil nakit ihtiyacı oluşması durumunda kısmi pay devri yaparak ihtiyacı olan nakite ulaşabilir.    
  • Sermaye Piyasası Kurulu denetimi ve yasal mevzuata tabi olup güvenilir ve şeffaf bir yatırım aracıdır
  • Fon malvarlığı kurucunun ve saklayıcının malvarlığından ayrıdır. Kurucu ve Saklayıcının iflas etmesi, yönetiminin kamuya geçmesi halinde dahi fon malvarlığı haczedilemez, üzerine tedbir konamaz ve kamu alacağının tahsili amacı dahil iflas masasına dahil edilemez.
  • Fon adına tapuda yapılan işlemler Saklayıcı (banka) nezaretinde gerçekleşmekte olup fondan yapılacak harcamalar da Saklayıcının yetkili iki personelinin imzasıyla gerçekleştirilmektedir.

– Vergi boyutu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sunduğu en önemli avantajlardan birisi de vergi avantajıdır. Tam/dar mükellef bireysel yatırımcı satın aldığı katılma payı üzerinden alım satım kazancı veya kar payı dağıtımı işlemlerinde sadece %10 stopaj ödemekle yükümlü iken 23.12.2020 tarihli 3321 nolu Cumhurbaşkanı Kararı ile katılma payını 31.03.2021 tarihine kadar alması durumunda sözkonusu katılma paylarını herhangi bir tarihte sattığında %10 stopajı ödemek durumunda kalmayacaktır

Tam mükellef kurumsal yatırımcı ise alım satım kazancı ve kar payı dağıtımı işlemlerinde kurumlar vergisine tabi olup, stopaj ödemezler. Dar mükellefler içinse her iki işlem içinde herhangi bir vergi ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ayrıca Limited ve Anonim Şirketler ödeyeceği Kurumlar Vergisinin %10’u kadar girişim sermayesi yatırım fonuna yatırım yapmaları halinde bu tutarı ödeyeceği Kurumlar Vergisinden mahsup edebilirler.

-Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial